Rezan Epözdemir: "Talimat değişikliği yapılabilir"

6

YUSUF DEMİR İÇİN AÇIKLAMA!

Galatasaray'da Yusuf Demir'in yabancı statüsünde forma giymesi tartışılmaya devam ederken, sarı-kırmızılı kulübün eski başkan yardımcısı hukukçu Dr. Rezan Epözdemir, Habertürk'e konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

5

"ŞU AN İÇİN MÜMKÜN DEĞİL"

Rezan Epözdemir, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Yusuf Demir meselesi kamuoyunda çok tartışılıyor. Türk statüsünde oynayıp oynayamayacağı tartışılıyor. Tabi mevcut TFF talimatlarına göre, Yusuf’un Türk statüsünde oynaması şu an için mümkün değil. 2015 yılında yapılmış bu talimat…

4

"DEĞİŞİKLİK ÇOK ZOR DEĞİL"

Talimatları TFF yönetim kurulu yapar, statü değişiklikleri ise TFF Genel Kurulu'nda yapılır. Dolayısıyla yönetim kurulu ilk toplantısında benzer mağduriyetlerin yaşanmaması için bir talimat değişikliği yapabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunan bütün oyuncuların herhangi bir oyuncunun yerli statüsünde oynayabileceği yönünde bir talimat değişikliği yaparsa sorunu çözer… Dolayısıyla değiştirilmesi çok zor değildir. Eğer bu talimat adaletsizliğe sebebiyet veriyorsa mutlaka bu sorunun çözümüne dair irade ortaya konulmalıdır.

3

"TFF YÖNETİM KURULUNA BAŞVURMALI"

Başvurulabilecek hukuk yoluna gelirsek, burada Galatasaray’ın önce TFF yönetim kuruluna başvuru yapması gerekiyor. Reddedilirse TFF Tahkim Kurulu'na itiraz etmesi gerekir. Anayasanın 59. maddesinin 2. fıkrasına göre de bu konuda Tahkim Kurulu'nun bu konuda yetkili olduğu ve kararlarının adli yargı yoluna kapalı olduğu net şekilde düzenlenmiştir.”

2

2015'TE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Galatasaray'ın bu yaz Rapid Wien'den transfer ettiği Yusuf Demir'in statüsü tartışma yaratmıştı. Avusturya'nın başkenti Viyana'da doğup büyüyen 19 yaşındaki futbolcu, alt yaş kategorileri dahil milli takım tercihini Avusturya'dan yana kullanmıştı. Türkiye vatandaşlığı bulunmayan Yusuf Demir'in yerli statüsünde oynama şansını da 2015'te yürürlüğe giren yabancı kuralı kapadı.

1

ŞU ANDA YERLİ SAYILMA İHTİMALİ YOK

TFF'nin aldığı yabancı kuralına göre milli takım tercihlerini bu kuraldan önce yapan futbolcular, 2015'ten sonra ülkeye transfer olmasına rağmen yerli statüsünde oynayabiliyordu. Tercihini 2015'teki kuraldan sonra 2021'de yapan Yusuf Demir'in yerli sayılma ihtimali de TFF'nin 2015'te aldığı kuralla ortadan kalktı.

Puan Durumu Fikstür
Bizi Takip Edin :
Webaslan Google+ Webaslan Facebook Page Webaslan RSS Webaslan iPad Webaslan Mobil
En çok okunan haberler