MANU'dan Şampiyonlar Ligi'nde değişiklik talebi!
Nice'in de sahibi olan Sir Jim Ratcliffe'in Manchester United'dan hisse satın alması sonrası İngiliz ekibinin UEFA'dan Şampiyonlar Ligi formatında değişiklik yapılmasını istediği öne sürüldü. İşte ayrıntılar...  
MANU'dan Şampiyonlar Ligi'nde değişiklik talebi!

Şampiyonlar Ligi'nde temsilcimiz Galatasaray ile karşı karşıya gelen ve sahadan 3-3'lük eşitlikle ayrılan Manchester United için sürpriz bir iddia gündeme geldi.

İngiliz basınında yer alan habere göre, Manchester United'ın, gelecek yıl uygulanmaya başlayacak yeni Şampiyonlar Ligi formatında değişiklik yapılmasını istediği belirtildi.

Haberde, Fransız ekibi Nice'in de sahibi olan Sir Jim Ratcliffe'in Manchester United'dan hisse satın alma sonrası İngiliz ekibinin bu yönde talebinin olduğu ifade edildi.

NEDEN DEĞİŞİKLİK İSTENİYOR?

UEFA'nın mevcut kurallarına göre hiçbir kişi ya da kuruluş, "bir UEFA müsabakasına katılan birden fazla kulüp üzerinde kontrol ya da nüfuz sahibi" olamıyor.

Nice'in sahibi olan Sir Jim Ratcliffe'in Manchester United'dan hisse satın alması sonrası bu kural nedeniyle İngiliz ekibinin UEFA'dan men cezası alabileceği iddia edilmişti.

Öte yandan The Sun'a konuşan UEFA'dan üst düzey bir kaynak, bazı kulüplerin, genişletilmiş yeni Şampiyonlar Ligi formatının yürürlüğe gireceği gelecek sezon için değişiklik yapılması yönünde lobi faaliyetleri yürüttüğünü söyledi. Bu kulüplerden birinin de Manchester United olduğu aktarıldı.

Değişiklik isteyen kulüplerden bazılarının, UEFA'dan çoklu kulüp sahipliği konusundaki kuralın kaldırılmasını istediği iddia edildi. Düşünülen bir başka seçeneğin ise aynı sahipli takımların ilk aşamada birbiriyle karşılaşmasının engellemesinin olduğu kaydedildi.

CEFERIN'İN AÇIKLAMALARI

Bu konu hakkında daha önce Gary Neville'e bir röportaj veren UEFA Başkanı Aleksandr Ceferin ise şu sözleri kullanmıştı;

"Biz sadece Manchester United ile ilgilenmiyoruz. Başka bir kulüp almak isteyen 5 ya da 6 kulüp sahibi var. Önümüzde iki seçenek var; ya kuralları böyle tutacağız ya da aynı turnuvada oynamalarına izin vereceğiz.

Henüz ne yapmamız konusunda emin değilim. Çok kulüplü mülkiyete giderek ilgi artıyor. Buna öylece 'hayır' dememeliyiz. Ancak bu konuda koymamız gereken bazı katı kurallar olacağı kesin.

Bir kulüp sahibinin bakış açısından sahibi olduğu iki kulüpten birine maçı kaybetmesini söylemek kolay gibi görünebilir. Ancak bir teknik direktörün veya futbolcunun bakış açısından baktığınızda bu böyle mi? Size birinin gelip maçı kaybetmenizi istemesi bu kadar kolay mı?"Webaslan mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Puan Durumu Fikstür
Bizi Takip Edin :
Webaslan Google+ Webaslan Facebook Page Webaslan RSS Webaslan iPad Webaslan Mobil
En çok okunan haberler