Epözdemir: "Herkes hakettiğiyle yetinmelidir"
Fenerbahçe'nin skandal 5 yıldız açıklaması sonrası hukukçu Dr. Rezan Epözdemir değerlendirmelerde bulundu.  
Epözdemir: "Herkes hakettiğiyle yetinmelidir"

Galatasaray'ın Burak Elmas dönemindeki İkinci Başkanı Hukukçu Dr. Rezan Epözdemiz, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe'nin skandal 5 yıldızlı logo açıklamasını Spor Gecesi'nde değerlendiren Epözdemir konuyla ilgili şu sözleri kullandı:

"TFF REDDETMELİDİR"

"Federasyon statü ve talimatlarla yönetilir, bu statü ve talimatlar eliyle şekillenir. TFF Sportf ekipman talimatının 16. maddesi var. Orada, "En üst profesyonel kulüpler her 5 şampiyonluk için 1 yıldız takma hakkına sahiptir ve yıldızlar 2,5 cm çapında olmalıdır" yazar. Kulüpler bu haktan feragat edebilir, eğer yıldız koyacaklarsa TFF'nin talimatına uymak durumundadır. Dolayısıyla böyle bir başvurunuz varsa normal koşullarda TFF bunu reddetmelidir. Fenerbahçe önce TFF'ye başvurur, sonra TFF bunu reddetmek durumundadır. Yıldız kullanmama hakkına sahiptir kulüpler, emredici bir husus değil. Bunu hukuken fiilen aşmak mümkün değil"

"7 SEZONDA 14 ŞAMPİYONLUKLARI OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORLAR"

"Bunun dayanağı 1959'dan önceki şampiyonluklar için Fenerbahçe'nin yaptığı başvuru. Bu konuyla ilgili TFF menfi müsbet karar vermedi. Önceki federasyon da vermedi, şuanki federasyon da vermedi. 63 yıldır millilik sistemi uygulanıyor biliyorsunuz, buna rağmen Fenerbahçe'nin başvurusu oldu. Fenerbahçe'nin aynı yıl aldığı iki şampiyonluk için 2 şampiyonluk talebi de vardı burada. 40-41-44-45-46 ve 50 sezonlarında. 7 sezonda 14 şampiyonluk olması gerektiği söyleniyor. Bununla ilgili Tahkim Kurulu'nun daha önceki ret kararı var, bu kesin bir karar. Gençlik Spor Bakanlığı'nın Milli Küme ve Türkiye Futbol Birinciliği şampiyonlarının Türkiye şampiyonu olarak kabul edilemeyeceğine dair açıklaması var. Milli küme bildiğiniz gibi İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerden katılan takımlar var. Bu şampiyona bölgesel yani lokaldir ulusal bir organizasyon değildir. Milli kümeyi ulusal bir lig olarak kabul edersek Türkiye Lig şampiyonluğunu da, Türkiye Kupası şampiyonluklarını da yıldız sistemine dahil etmek gerekir. Milli küme bu anlamda Türkiye şampiyonluğu olarak gösterilemez."

"DİĞER KULÜPLER DE KURUMSAL AÇIKLAMA YAPMALI"

"Hukuki dayanaktan uzak ve mesnetsiz bir talep. Fenerbahçe Spor Kulübü 1959 öncesi şampiyonlukları ile ilgili talebinin kabul edildiğini veya ön kabul olarak görüyor. TFF'nin bunu reddetmesi lazım. Bununla ilgili diğer kulüplerin de kurumsal bir açıklama yapması gerekir"

"ÇOK AÇIK VE TARTIŞMAYA MAHAL VERMEYECEK BİR KONU"

"Yıldızsız kullanılabilir çünkü 16. maddede kullanma hakkı var, kullanmama hakkı da var. Bir dönem kullanmadılar demek ki böyle başvurmuşlar. Şuanda da bu talimata herkes uymak zorundadır. 25 şampiyonluğunuz varsa 5 yıldız kullanabilirsiniz. Çok açık ve tartışmaya mahal vermeyecek bir konu"

"FORMANIN KABUL EDİLMEMESİ GEREKİR"

"TFF'nin biliyorsunuz logoyu onaylama sisteminde formanın onaylanması, formaya aldığınız sponsor dahil düzeltme - değiştirme yetkisi var. 5. maddeye uygun olup olmaması durumuna bakılıyor ve buna göre karar veriliyor. 5 yıldızlı formayla çıkacaklarsa reddedilmesi gerekiyor. TFF'nin onay vermedği bir formayla sahaya çıkamazsınız."

"ONAY VERİLİRSE HUKUK GARABETİ OLUR"

"1959 öncesi şampiyonluklarıyla ilgili bir karar yok TFF tarafında. Fenerbahçe Spor Kulübü anladığım kadarıyla bu karar verilmişçesine hareket etmeye çalışıyor. TFF bu talimat yürürlükteyken bunu reddetmesi gerekiyor, eğer onay verirlerse bu hukuk garabeti olur"

"HERKES HAKETTİĞİYLE YETİNMELİDİR"

"Ben hukuçu olarak da taraftar olarak da bunun kabul edilemeyeceğini düşünüyorum. Bu yıldızlarda kan var, gözyaşı var emek var. Şampiyonluklarda mücadele azmi var. Adalet ve hakkaniyet de bunu gerektirir. Herkes hakettiğiyle yetinmelidir. Böylesi çok daha adil ve hakkaniyetli olur. Aksi halde bir başkasının emeğinin görmezden gelinmesi ve hak gaspı olur bu da kabul edilemez. Yasal bir hak varsa her kulüp bunu kullanabilir. Galatasaray kulübü de yarınlar ve umutları için kurumsal bir açıklama yapılması gerekir. Galatasaray taraftarlarının temel beklentisi Galatasaray için menfaatlerinin korunması.

"GALATASARAY'IN MENFAATİNEYSE O YETKİLER VERİLSİN"

"Galatasaray'ın vicdanı genel kuruludur. Çok kapsamlı bir Genel Kurul toplantısı oldu ve geniş yetkiler istendi. Ben de etraflıca baktım, orada istenen yetkiler var. İhtivasına bakılmalı. Galatasaray menfaatlerini önceleyen bir yaklaşımsa, Galatasaray'ın geleceği ve yarınlar söz konusuysa Genel Kurul bu yetkiyi verecektir. Mevzubahis olan Galatasaray'ın geleceği değil de kişilerin geleceğiyse Galatasaray buna geçit vermez. Önemli olan projelerin vicdanları rahatlatacak şekilde anlatılması ve açıklanmasıdır"

"YENİDEN GÖREV ALMAYACAĞIMI SÖYLEMİŞTİM"

"Ben daha önce Galatasaray'ın yeni yönetiminde olmayacağımı söylemiştim. Doçentlik ve akademik çalışmalar ve mesleki faaliyetlerim dolayısıyla çok zorlu bir dönem olacak. Galatasaray'ın her kademesinde görev almak onurdur. Görev alacak kıymetli üyelerimizin Galatasaray'ın paydaşlarının oraya vermek için gelmesi gerekir, almak için değil. Galatasaray'dan kimlik bulanların değil özgül ağırlığı olan kişilerin gelmesi gerekir. Geldiğimiz noktada görev almayacağımı paylaşmıştım zaten. Ben çalışırken sabah gelip geceye kadar kulüpte kalıyordum. Gövdenizle yüreğinizle tam ve layıkıyla görev yapılması gerekiyor orada."

ERDEN TİMUR CEVABI

Epözdemir son olarak Erden Timur'un Rezan Epözdemir'in yeni yönetim kurulunda olmayacağını söylediğine yönelik iddialara ise şu yanıtı verdi: "Erden beyin seçim dönemindeki söylemlerine bakarsak sevgi ikliminden, kırgınlıkların giderilmesinden bahsediyordu. Geçmişte kırgınlıklar olabilir ama Galatasaray menfaatleri için bir araya gelmeliyiz. Birlik beraberlik mottosu olmalı diyordu. Bence çok kıymetli ve yapıcı söylemlerdi. Böyle söylemlerde bulunan bir yönetici arkadaşımızın Galatasaray'a faydalı olabileceğini düşündüğü, böyle bir veto mekanizmasını ortaya koymasını, kendi şahsi bakış açısını ve kendi ihtiraslarıyla konuya yaklaşmasını doğru bulmam ama kendisinin böyle bir şey söylediğini düşündüğünü sanmıyorum. En doğru açıklamayı kendisi yapacaktır"Webaslan mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Puan Durumu Fikstür
Bizi Takip Edin :
Webaslan Google+ Webaslan Facebook Page Webaslan RSS Webaslan iPad Webaslan Mobil
En çok okunan haberler
TÜMÜ
WEB ASLAN