Aydınlık günler yakın!
Galatasarayımız’ın mali durumu son günlerde yeniden gündeme gelirken, Milliyet, karanlıktan, aydınlığa geçiş sürecini bütün ayrıntılarıyla araştırdı ve çarpıcı sonuçlar çıkardı.  
Aydınlık günler yakın!
Galatasarayımız’ın mali durumu son günlerde yeniden gündeme gelirken, Milliyet, karanlıktan, aydınlığa geçiş sürecini bütün ayrıntılarıyla araştırdı ve çarpıcı sonuçlar çıkardı. İşte Galatasaray’ın tünelden çıkış süreci:

Galatasaray için 2006 yılı, hiç de iç açıcı tablonun olmadığı bir yıldı. Avrupa Aslanı, ağır borç yükü yüzünden kolunu kıpırdatamıyor, UEFA’ya 1.5 milyon dolarlık borcunu ödeyemiyordu. Bu yüzden puanının silinmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Adnan Polat'ın ismi işte tam da bu dönemde yeniden gündeme gelmişti. Polat, özel bir televizyon kanalında sarı-kırmızılıların bu borcundan kurtulması için bir kampanya düzenliyor, bu durum kimi Galatasaraylıların da eleştirisine neden oluyordu.

Dönemin Başkanı Özhan Canaydın hedefteki adam haline getirilmişti. Canaydın, ne yapıyor, ediyor Adnan Polat’ı ikna ediyor ve yönetimine alıyordu. Polat’ın misyonu omuzlarına ne denli bir yük verildiğinin göstergesiydi. Mali, İdari ve Sportif İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Adnan Polat, yönetime girer girmez işte o tarihe geçen kara günlerin fotoğrafını yansıtan "yokuş aşağı inen kamyon" benzetmesini yapıyordu...

155 milyon dolar fark vardı
Bu sert çıkış Özhan Canaydın’ı bile şaşırtıyor, “Adnan bu felaketi açık açık söylemek doğru mu?” diye sitem ediyordu. 1996’da bıraktığında 3 milyon dolar borcu bulunan Galatasaray’a 10 yıl sonra geri döndüğünde 155 milyon dolar borç-alacak farkı ile karşılaşmak Polat’ı kara kara düşündürüyor, o meşhur 20.45 şampiyonluğu bile kulübün sıkıntılı günlerinde doyasıya kutlanmıyordu. Mucize şampiyonluk herkesi kendinden geçiriyor ama Polat, şampiyonluk gecesi herkesi şaşırtan “Yöneticiler ve profesyoneller yarın 09.00’da kulüpte olacak” diyerek eğlenmeye vakitleri olmadığını ve kulübü bir an önce düzlüğe çıkarmak için yoğun şekilde çalışmalarının zorunluluğuna dikkat çekiyordu.

Seyrantepe gerçek oldu
Şampiyonluk ve arkasından gelen coşku Galatasaray Başkan Yardımcısı’nın yine belleklere kazınan “Galatasaray karanlık bir tünelin içinde. Bizim görevimiz bu tünelden çıkarmak” sözüyle yeni bir boyut kazanıyordu. Ali Sami Yen Stadı, Seyrantepe ve Florya’nın üst hakları kaybedilmişti. Özetle tablo felaketti. Sarı-kırmızılılar ödenmesi gereken paraları yatıramamış ve buradaki haklarını tek tek yitirmişti.
Önce paralar ödendi, haklar geri kazanıldı. Sonra projeler aldı başını gitti. Ve Adnan Polat 2008’de direksoyunun başına geçti. Büyüme devam ediyor, sportif başarı gelmese de mali yönden kulüp ivme kazanmaya başladı. “Pembe tablo vadetmiyorum” diyen Polat, başarılı projeler ve kulübün artan gelirler sonrası, “Tüneldeyiz bir ışık var. Ancak bu ışık güneş ışığı mı yoksa üstümüze hızla gelen bir trenin ışığı mı onu bilmiyorum” diyor ve önlerinde vakit olduğunu dile getiriyordu. Sportif A.Ş. ile Futbol A.Ş.’nin birleşmesi, Türk Telekom Arena, Riva ve diğer operasyonlar, Polat’ın da artık yüzünü güldürüyordu. Galatasaray Başkanı bu kez tünelin ucundaki ışığı gördüklerini söylüyordu.

‘Artık atılım dönemi’
Başkan yardımcılığı ve başkanlığının ilk iki yılında pembe tablo çizmeyen Adnan Polat, Eylül ayı divan toplantısında ise müjdeyi veriyor, “Galatasaray karanlık tünelden çıkmıştır. Bundan sora atılım dönemidir” ifadesini kullanıyordu.

Artık teminat mektubu verilerek transfer yapılmıyor, 70 milyon dolarlık kredi anlaşmaları imzalanıyordu. Bütün bu mali başarıların yanı sıra 14 yıldır açılamayan tüzük konusu da Polat ve ekibinin çalışmaları arasına giriyordu. 30 yıllık tüzük de değiştirilerek günün şartlarına uyarlanıyordu. Devrimsel nitelikle işlere imza atan Polat ve ekibi bu dönemde karalama kampanyaları ile de karşı karşıya kaldı, ancak hedeflerden şaşmadı.

SPORTİF HAMLELER

1) Amatör Sporlar

a) Su sporları: Profesyoneller yönetiyor. Sutonu takımı namağlup şampiyon oldu.
b) Kürek: Türkiye şampiyonluğu kazanıldı.
c) Voleybol: Voleybolda ilk kez sponsor bulundu. İddialı bir takım kuruldu. Kız Voleybol takımı için Medical Park ile sponsonluk anlaşması yapıldı.
d) Basketbol: Bayan basketbolda sponsor bulundu. İddialı kadro oluşturuldu. Erkek takımında da geleceği yönelik bir yapılanma oluşturuldu. Ümit takım oyuncuları alındı. Orta vadeli planlar yapılıyor.
e) Tekerlekli Sandalye Basketbol: 3 yıl üst üste Türkiye şampiyonluğu, iki Avrupa ve iki de Kıtalararası Şampiyonluk geldi.

2) Profesyonel Futbol
a) 20.45 Şampiyonluğu: 2006 yılında Fenerbahçe ile girişilen şampiyonluk yarışında son hafta sarı-kırmızılılar mutlu sona ulaştı. Adnan Polat’ın son hafta maçları öncesi “20.45’te şampiyonuz” iddiası gerçeği dönüşürken, slogan haline geldi.
b) Feldkamp Dönemi: 2007-08 döneminde son 6 hafta öncesi Feldkamp istifa ederken Galatasaray teknik direktörsüz mutlu sona ulaştı. Son iki yıl ise yapılan yıldız transferlerine karşın sportif başarı gelmedi.

İcraatın A’dan Z’ye analizi

BORÇ YAPISI
1- Banka Borçları: 2006’da ilk olarak Vakıfbank borçları yapılandırıldı. 28 milyon dolarlık borç, 6 yıldır tek kuruş ödenmediği için çığ gibi büyüyerek, 380 milyon TL ulaşmıştı. Adnan Polat ve Işın Çelebi’nin uğraşları sonunda ana para 39.5 milyon dolara çekildi. Bugün Vakıfbank'a 30 milyon dolar borç var.
2- Cari Borçlar: Kulübün yaşaması için gereken borçlar. Bu konu disipline edildi ve zamanında ödeme gayreti içine girildi.
3- Alınan Avanslar: Seyahat acentelarının bile alacağı vardı. Alınan avanslar (kombine, sponsorluk) hizmet ile ödendi.
4- Sözleşmeye Dayalı Borçlar: Futbolcu alacakları yıllara yayılıyordu. Bu borçlar da açıkça ortaya konuldu.

1) KURUMSAL YAPI
a) Şirket Birleşmesi: Galatasaray’ın kurtuluşu anlamına geliyordu. Projenin liderliğini Mehmet Helvacı yaptı. Yiğit Şardan, Ali Haşhaş, Işın Çelebi yoğun mesai harcadı. Profesyonellerden ise Ebru Köksel birleşme operasyonunda aktif rol oynadı. Geçen ay son adımlar atıldı ve birleşme sağlandı.
b) Organizasyon: Sarı-kırmızılı kulüpteki çok çeşitli şirket yapısı değiştirildi ve 4 ana kategoriye ayrıldı. Futbol A.Ş. ile Sportif A.Ş. birleşti. Pazarlama ve İletişim A.Ş. de birleşen diğer iki şirket oldu. Pazarlama A.Ş. çatısı altındaki yeni yapının başına Hakan Aydınol getirildi. Kulübün diğer şirketi ise Galatasaray Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş. oldu.
c) Kadroların Belirlenmesi: 4 şirkette bulunan 28 yönetim kurulu üyesi yeni yapıda yarı yarıya azaltıldı. Bunun sonucunda her iki şirkette 7’şer üye olmak üzere toplam 14 yönetim kurulu üyesi şirket yönetiminde yer aldı.
d) Giderlerin Azaltılması: 2012 UEFA Mali Kriterleri dikkate alınarak kemerler sıkıldı. 15 milyon euroluk bonservis geliri elde edilerek transfer için kaynak oluşturuldu.
e) Finansal yapı: Bütçe disipliniyle sağlıklı nakit akışı hedef alındı. Şirket ve kulüp kârlılığı amaçlandı. Nakit akışında şu an açık veriliyor. Ancak bunun en büyük nedeni Türk Telekom Arena’daki bir senelik gecikme. Bu da Galatasaray’ın 1 yılda 60 milyon dolar eksik gelirin oluşmasına neden oldu. Kulüpteki amatör sporcular ve personel paralarını zamanında alıyor. Futbolcuların ödemeleri ise 3-4 ay geriden geliyor.

2) GAYRİMENKULLER
a) Riva: Araziye imar ve ruhsat alındı, değeri 50 milyon dolardan 200 milyon dolara çıktı. 2006’da Riva için genel kuruldan yetki alınarak işe start verildi. Kat karşılığı ya da hasılat paylaşımı şeklinde bir model öngörülüyor. Yeterlilik ilanı için 20’ye yakın şirketten dosya alındı. Gelecek yaz inşaatın başlaması düşünülüyor.
b) Florya: 4 yıl önce kaybedilen üst kullanım hakkı geri alındı. Yapılan 4 milyon dolarlık ödeme ile Florya Metin Oktay Tesisleri’nin üst kullanım hakkı yeniden kulübe kazandırıldı. Baştan aşağı yenilenen tesisler, 5 yıldızlı otel konforuna getirildi.
c) Ayazağa: Maslak’taki binicilik tesisleri kaderine terk edilmişti. Bugün son derece modern bir tesis konumuna getirildi.
d) Büyükçekmece: Büyükçekmece Gölü kenarında 106 dönümlük arsa kulübe kazandırıldı. Kulübün amatör branşlarının faaliyet göstermesi için orta vadede buraya spor salonları yapılacak.
e) KKTC: Adnan Sezgin’in girişimleri sonucu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Karpaz bölgesinde denize sıfır 150 dönümlük arsa kulübe kazandırıldı. A takım, genç takım ve altyapının kamp yapacağı tesislerin yanısıra, bir de futbol okulu projesi var.
f) Mecidiyeköy: Galatasaray Store çadırının bulunduğu araziye yapılacak iş merkezinin bütün projeleri hazır. 2011'de inşaata başlanması  planlanıyor.

3) GELİRLERİN ARTMASI
a) Stat ve kombineler: Ali Sami Yen'e yeni localar yapıldı, stat gelirleri rekor seviyede arttı. Kapalının altı modernize edildi. Eski açık tribünün üstü kapatıldı.
b) Yayın hakları: Yayın gelirlerinde performansa dayalı sistem getirilmesinde diğer büyük kulüplerle ortak hareket edildi. Anadolu kulüplerinin gelirlerinin artmasında öncülük edildi.
c) Sponsorluklar: Kayıt altına alınmış sözleşmeler 60 milyon dolardan, 180 milyon dolara çıktı.
d) Diğer: Yiğit Şardan buradaki etkin isim. GS Mobile: 200 bin GS Mobile kullanıcısı bulunuyor. GS Bonus: GS Bonus kart kullananların sayısı 100 bini geçti. GSTV: Digitürk 75. Kanaldan şifreli yayın yayan kanalın 40 bine yakın abonesi var. GS Pazarlama: GS Store mağazalarının sayısı 2 katına çıkarıldı, yüzde 173 artış sağlandı. GS Bilyoner: Bilyoner ile yapılan anlaşma çevresinde kulübe gelir sağlanıyor. Bütün bu kalemlerden yılda 13 milyon dolar kulübün kasasına giriyor.

4) TESİSLER
a) Kalamış: Tesisler baştan aşağı yenilendi
b) Florya: Florya tesisleri modernize edildi.
c) Küçükçekmece: Bütün projeleri hazırlandı. 15 sene sonra komple fıta takımı alındı.
d) Burhan Felek: Yeni baştan içi yapıldı.

UEFA’DA DOSYA KALMADI
5) 1996-2006 Borçlar: O döneme ait borçlar sıfırlandı. Bugün artık Galatasaray’ın UEFA’da dosyası kalmadı ve bütün ödemeler yapıldı.
6) Türk Telekom Arena: Galatasaray’ın kurtuluş projelerinden biri olan Türk Telekom Arena’nın inşaatı büyük bir hızla devam ediyor. Ligin ikinci yarısında Sivasspor maçıyla stat devreye girecek. Locaların tamamının satılması, kombineler ve VIP biletlerinin de yoğun ilgi göstermesi sarı-kırmızılıları umutlandırıyor.


Haber/Araştırma: Nevzat Dindar / MilliyetWebaslan mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Puan Durumu Fikstür
Bizi Takip Edin :
Webaslan Google+ Webaslan Facebook Page Webaslan RSS Webaslan iPad Webaslan Mobil
En çok okunan haberler
TÜMÜ
WEB ASLAN