Makale Yaz
ali-sami-yen-1905
Bu haberi yazdır
Fatih hoca Emre Mor ile Oynamaya Alışmalı
 Eki
24
 2019

Fatih Terim 23 senedir teknik direktör. Neredeyse çeyrek asır ediyor. Çeyrek asırdır yanından 1 tane bile teknik direktör yetiştiremedi. Yanından Tamer Tuna kadar bile biri çıkmadı. Hasan Şaş, Ümit Davala, Levent Şahin, daha geriye gidecek olursak Bülent Ünder, Müfit Erkasap, Eser Özaltındere akla gelen isimler… Hepsini toplasak 1 tane Tamer Tuna etmiyor. Fatih Terim hiçbir zaman bunun sebebini sorgulamadı. Çünkü hoca maalesef her seferinde ‘ben ders almam ders veririm’ dedi. Oysa ki Terim Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük efsanesidir. Başarılarını, zaferlerini, kupalarını inkar eden yok. Yanlış zaaflarını bir türlü kabullenip kendine özeleştiri yapamadı. Galatasaray bugün yine teknik heyetinde sorunlar yaşıyor. Terim’in yardımcı ekibi ciddi düzeyde Galatasaray için yetersiz. Skibbe döneminde yardımcı antrenör olarak Galatasaray’da görev almış, ardından Fatih Terim ile 2 kez daha göreve gelmiş Ümit Davala’dan, Terim olmadığı zaman hiçbir yerde görev alamayan Hasan Şaş’a kadar kulübe yetersiz. Levent Şahin’in neden Galatasaray’da olduğunu ise  yine Terim’e sormak lazım. Fatih Terim geçen sezon takımın fizik kondisyon hocası olan Yasin Küçük’ün de yeterli olduğunu söylemiş, fakat yaşanan sakatlıklardan sonra Alberto Bartali’yi göreve getirmişti. Sonrasında biraz olsun takım fizik anlamında toparlanır gibi oldu. Yalnız gibiyle de kaldı… Şöyle ki, Seri C’den bir kulüpten Galatasaray’a kondisyon uzmanı getirmek ne kadar yeterli, buda tartışılır.

Sezon biter bitmez Fatih Terim teknik heyetini tamamen değiştirse ve hedefleri olan, kendini kontrol edebilen, futbol bilgisi, yabancı dil bilgisi ve soğukkanlılığı ile Galatasaray’a bir şeyler katabilecek kişilere fırsat verse iyi eder. Çünkü Hasan’ın da, Ümit’in de, Levent’in de Fatih Terim sonrasında Galatasaray’da herhangi bir pozisyonda görev alma ihtimalleri yok. Ayna gibi görünen gerçek bu. Gönül isterdi ki keşke hoca erken davranıp Hamit Altıntop’u yardımcısı olarak yanına alsaydı. Yada Selçuk İnan’ı ileride yanına düşüneceği yere, Levent Şahin’in yerine veya istifa etmiş ama zorla döndürülmüş Hasan Şaş’ın yerine Hakan Balta’yı düşünseydi. Hatta Elmander ve Ujfalusi gibi üst düzey liglerde oynamış, Galatasaray’da çok sevilmiş, taktik bilgisi yüksek karakterli bu yabancılara da kulübe de şans tanıyabilirdi. Terim hâlâ geç kalmış değil. Sezonu sonu teknik heyeti sil baştan değiştirmeli. Belki kalırsa Taffarel kalır lakin diğer isimleri tamamen değiştirmeli.

Diğer bir sorun da Galatasaray’da iyi bir scout ekibi var mı burası da tartışılır. 8 milyon euroya Luyindama’yı almak bir scout başarısı mıdır? Portekiz liginde kümeye oynayan bir kulübün her maçında forma giyen ve sözleşmesinde ‘4 milyon euroya serbest kalır’ maddesi yer alan Marcao’yu aldırmak bir scout başarısı mıdır? Dünya üzerinde Galatasaray için 4 milyon Euro ödenerek alınabilecek en iyi stoper Marcao mu?

Galatasaray’ın gerçekten ciddi bir oyuncu izleme komitesine ihtiyacı var. Mevcut isimler ile bu iş yürümüyor.

Fatih Terim’in diğer zaafı ise transferden anlamaması. Fatih Terim’in transferden anlamadığının en ispatlı örneği Özhan Canaydın döneminde yaptırdığı transferlerdir. Ünal Aysal döneminde de tanınan yıldız isimler alındı ve bu isimlerden hoca verim aldı ama bir de unutulan yanlış transferleri var. 8 milyon euroya alınan Amrabat, haziranda alınıp 2 ay sonra ağustosta gönderilen Erman Kılıç, Ceyhun Gülselam, Sercan Yıldırım, Yiğit Gökoğlan ve daha niceleri… Fatih hocanın artık transferden anlayan ve alanında kendini ispatlamış profesyonel bir ekibin Galatasaray’da göreve getirilmesi için yönetimden ricada bulunması lazım. Tabi ortada böyle bir yönetim de, başkan da ne yazık ki yok. Mustafa Cengiz’in ve saz arkadaşlarının tek amacı fotoğraf çekilip twitter’dan paylaştırmak. Bir de camia da sürekli kavga çıkararak Galatasaray taraftarını algıyla arkasına alıp Galatasaray’ı yönetmek… Cengiz ve ekibinin başka bir bildikleri yok.

Terim parasızlıktan dert yanmış. Bahane! Diagne + Emre Akbaba paketine 17 milyon euroyu verdir, sonra param yok diye ağla. İlahi hocam, insanı güldürürsün. İyileri satıp yerlerine yanlış adamları aldıra aldıra kadroyu neredeyse kiralık oyunculardan oluşturdu Fatih Terim ama hâlâ inadında ısrarcı. Hatasını kabullenemiyor. Kabullense idi transfer konusunda gerçekten uzman bir ekibi göreve getirir, yada bunu istediğini ama bu isteğinin gerçekleşmediğini açık açık söylerdi. Yapmadı! Yanındaki yardımcıları da değiştirmedi. Şimdi hatalarının cefasını çekiyor. Umuyorum bu yanlıştan döner. Daha fazla ısrar etmez. Aksi takdir de hedef haline gelecek olan bu kez ne yazık ki kendisi olacak.

İşin saha bölümüne gelecek olursak, hoca hâlâ 11 kuramıyor. Emre Mor çok dağınık oynasa da takımı kaleye götüren, çabuk oynayan biri. Fatih Terim’in artık Belhanda’yı kesip Emre’yi 10 numara da oynatması gerek. Andone’de ama sağ da ama sol da ama Falcao dönerse onunla birlikte yan yanai fakat ne pahasına olursa olsun mutlaka sahada olması lazım. Galatasaray’ın önde Andone’nin hareketliliğine ve presine her daim ihtiyacı var. Ocak ayına kadar kör topal şekilde Fatih Terim bu 2 hamleyi yapıp yola devam etmeli. Ocak ayında Belhanda mutlak süratle 3’e 5’e bakmadan satılmalı. Gelen para ile de mutlaka iyi bir sol bek alınmalı. Bu konuda nokta atışı yapılması büyük önem taşıyor. Çünkü Galatasaray bu kısır beklerinden en az birini değiştirmez ise, hele hele Linnes dönüyor diye düşünüp iyi bir sol ayaklı sol bek almaz ise, kanatlarındaki mevcut hareketsizlik devam eder.

Yorum Yaz

Yorumları okumak veya yazmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Puan Durumu Fikstür
Bizi Takip Edin :
Webaslan Google+ Webaslan Facebook Page Webaslan RSS Webaslan iPad Webaslan Mobil
reklam
Yazarın diğer yazıları
Son Girilen Makaleler
kabatasli
| 06 Temmuz 2020 |
ayhandayan
| 06 Temmuz 2020 |
hakocbb
| 06 Temmuz 2020 |
bin-dokuz-yuz-bes
| 23 Haziran 2020 |
En çok yorumlananlar
| 2 yorum | 06 Temmuz 2020 |
hakocbb
TÜMÜ
WEB ASLAN