UEFA, Galatasaray'a verilen cezayı açıkladı!
UEFA, Galatasaray'a verilen cezayı açıkladı.  
UEFA, Galatasaray'a verilen cezayı açıkladı!

UEFA, Galatasaray ile yapılan anlaşmanın detaylarını resmen açıkladı. 4 yıllık yeni bir anlaşma yapıldığı belirtilen Galatasaray'a, 6 milyon euro para cezası verildiği ve finansal şartlara uyulmaması durumunda 9 milyon euro daha ceza verilebileceği kaydedildi.

İŞTE GALATASARAY'IN YAPTIĞI AÇIKLAMA

* Yapılandırma anlaşması, 2018/19, 2019/20, 2020/21 ve 2021/22 sezonlarını kapsamaktadır. 

* Şirketimiz, 2021/22 izleme periyodunda (2017/18, 2018/19, 2019/20 ve 2020/21 sezonları) UEFA başabaş hesap kriterlerine uymayı taahhüt etmektedir. 

* Şirketimiz, 2017/18 sezonu için azami 50 Milyon Avro ve yapılandırma sezonlarını içeren 2018/19 sezonu için azami 20 Milyon Avro, 2019/20 sezonu için azami 10 Milyon Avro başabaş hesap açığı vermeyi taahhüt etmektedir.

* Şirketimiz anlaşma süresi boyunca personel giderleri/toplam gelirler oranında, futbolcu haklarına ait amortisman giderlerinde ve net banka borç seviyesine getirilen sınırlandırmalara uymayı taahhüt etmektedir. 

* Şirketimiz, sözkonusu sezonların her birinde anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda, 25 kişilik UEFA A listesine 2018/19 sezonunda 21 oyuncu, 2019/20 sezonunda 22 ve 2020/21 sezonunda 23 oyuncu dahil edebilecektir. 2021/22 sezonundan itibaren ise bu sınırlandırma sona erecektir. 

* Şirketimiz, bu anlaşma süresince, UEFA A Listesine dahil edilebilecek yeni oyuncu transferlerinde belirli bir sınırlandırmayı kabul etmektedir. Bu sınırlama, sezon bazında net transfer gelirlerinin (transfer gelirleri-transfer harcamaları) pozitif olması şartını içermektedir. Bu sınırlama, önümüzdeki sezonlarda bu anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda 2021/22 sezonunda kaldırılacaktır. Halihazırda UEFA 2017/18 A listesinde yer alan oyuncular ile, sözleşmesi bitmiş ve serbest oyuncular ile imzalanacak sözleşmeler bu sınırlama kapsamında değildir. 

* Şirketimiz toplam 6 Milyon Avro tutarındaki UEFA Katılım gelirlerine tedbir konulmasını kabul etmekte olup ilgili tutar 2017/18, 2018/19 ve 2019/20 sezonlarında 3 eşit taksit halinde UEFA gelirlerinden mahsup edilecektir.

''UEFA CİDDİ BİR PARA CEZASI VERMEDİ''

Öte yandan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, BeIN Sports kanalına verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. 

İşte Mustafa Cengiz'in UEFA hakkındaki sözleri; 

Galatasaray için milat diyemeyeceğim ama çok önemli bir gün. UEFA, ilk kez bir takım ile iki defan yapılandırma anlaşması yapıyor. Biz göreve geldiğimiz ilk günde UEFA temasa geçti. Her gün görüşmeler gerçekleştirdik. Men cezasının olmaması için UEFA'yı ikna ettik. Sadece bizim çabamızla olmadı bu. Taraftarımızın isyanı ile, ayağa kalkış ile oldu.

UEFA'ya ilk gittiğimizde yüzümüze tokat gibi vurulan bir söz vardı. Daha önce UEFA'ya taahhüt ettiğimiz miktar üç yılda toplam 5 milyon euro cezaymış. Bizim net zararımız 147 milyon Euro olmuş. 142 milyon Euro zarar etmiş kulüp. UEFA'ya verdiğimizin taahütü 28 katı kadar aşmışız. Ben de UEFA yerinde olsam men cezası verirdim. Biz moralimizi bozmadık, her hafta görüştük. Bu 4 ay içerisinde UEFA bizim verdiğimiz sözleri tuttuğumuzu net olarak gördü. Artışları gördü, Yellow Friday'i gördü, 42 bin taraftarı gördü. Verilen cezayı şöyle söyleyeyim. Fıstığı bulduk, fıstığın yeşilini istiyoruz.

Şampiyonlar Ligi'ne katılacağımız son hafta belli oldu. O anda bile görüşüyorduk UEFA ile. En az 35 milyon euro net gelir elde edeceğimizi UEFA biliyordu. Gruplardan çıkarsak 60-65 milyon eurolara ulaşacağız. UEFA bunu bizden çok daha iyi biliyordu. Ceza 15 milyon değil. 6 milyonu da her yıl 2 milyon Euro olmak üzere 3 yılda ödeyeceğiz. Her yıl için 2 milyon euro ceza kesti. Müthiş bir şey. UEFA çok ciddi bir para cezası vermedi bu yanlış algılanıyor. 4 aydır UEFA'yla pazarlık yaptık. Galatasaray'ın minimum cezayı alması için uğraştık ve bunu başardık.

 

Webaslan mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın

Yorum Yaz

Yorumları okumak veya yazmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bizi Takip Edin :
Webaslan Twitter Webaslan Google+ Webaslan Facebook Page Webaslan RSS Webaslan iPad Webaslan Mobil
En çok okunan haberler
TÜMÜ
WEB ASLAN